Organik Ürün Bayilikleri Maliyeti

İnsanların sağlıklı yaşam sürmeleri için son yıllarda organik yetiştirilen gıdaları tüketmeye yönelmekte ve tercih etmektedirler. Organik olarak yetiştirilen birçok üründen bahsedebiliriz. Bunlar arasında en revaçta olan organik ürünler kültür mantarı yetiştiriciliği ile gittikçe yaygınlaşan solucan gübresi üretimidir. Organik ürün bayiliği olarak pazarlanma süresi bakımından sıkıntı yaşanmayan ürün solucan gübresidir.

Kültür Mantar Yetiştiriciliği

Şapkalı sebzelerden olan kültür mantarı, içerdiği protein ve besin değerleri bakımından kırmızı et ile eşdeğer olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Karanlık, ısı, nem vb. şartların oluştuğu her yerde yetiştirebilen kültür mantarı, çabuk tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Zira raf ömrü 3-4 gün gibi kısa bir süredir. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapan bir girişimcinin pazarlama bakımından herhangi bir sıkıntısının olmaması iyi bir kazanç sağlamasını sağlar. Aksi takdirde, eğer pazarlama bakımından yaşanabilecek sıkıntı bütün ürünün elde çürümesine neden olur.

Kültür mantarının toplanması haftada bir yapılır. Kültür mantarı yanında bazı girişimciler mantarın diğer çeşitlerini de yetiştirme yoluna gitmektedirler. Kültür mantarı yetiştirmek için özel donanımlı ısı, ışık geçirmez seralar kurulmaktadır.

Solucan Gübresi Üretimi

Organik üretimin yapılabilmesi için ortamın organik olmasına özen gösterilmektedir. Yıllardır ekilen toprağa verilen suni gübreler toprağın kimyasını tamamen bozmuş olup zararlı etkileri hâlâ ürünlere geçmektedir. Toprağın doğal haline gelmesi için solucan gübresi üretimi son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Solucan gübresinin işçileri Kaliforniya solucanı diye adlandırılan kırmızı solucanlardır. Bu solucanlara fermente yapılmış her türlü artık mama olarak verilmekte ve yediklerini çıkartmaları ile oluşan gübredir. Solucanlar üç ay gibi çok kısa bir zamanda sayı olarak üreyerek ikiye katlanır ve de bu durum zamanla girişimcinin daha çok solucanı olmasına ve gübre üretiminin artmasına yol açar. Üretilen bu gübre toprağa verildiğinde toprak yeniden eski haline dönmeye başlar ve topraktan yüksek kalitede ürün alınır.

Maliyet bakımından çok yüksek maliyeti olmayan kültür mantarı yetiştiriciliği ile solucan gübresi üretimi kısa zamanda girişimcinin yüzünü güldürmekte olup yüksek miktarda paralar kazandırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.