ÜLKEMİZDE BAYİLİK İLE GELİŞEN İKİ ALAN

Ülkemizde mobilya ve gıda sektörleri mobilya bayilikleri ve gıda bayilikleri ile gelişmiştir. Her ne kadar bu topraklar iki alanda da birçok uzman ve usta yetiştirmiş olsa da, pazara dönük üretim ancak bayiliklerin yayılması ile gelişmiştir. Mobilya bayilikleri daha çok rekabet arttırıcı karakteri ve pazarlama stratejilerinin gelişmesi, gıda bayilikleri ise aynı kalite ve lezzetin sunulmasına verilen önem nedeniyle hızla yayılmış ve kendi sektörlerinin gelişmesini sağlamıştır.

Mobilya Sektörünün Gelişimi

Eskiden çeyizle gelen mobilya takımları bir ömür boyu kullanılırken, günümüzde mobilyalar üç dört yılda bir değiştirilmektedir. Bunda tasarım alanında yaşanan değişim ve gelişimin de etkisinin olmasının yanında en önemli faktör sektörde pazarlama tekniklerinin gelişimidir. Bu gelişim ülkemize sektörde rekabeti, ürün çeşitliliğinin artmasını ve satış için farklı yöntemlerin geliştirilmesini sağlayan mobilya bayilikleri ile birlikte girmiştir. Sektör yeni marka oluşturmaktansa, bayilikler alarak büyümeye devam etmektedir.

Gıda Sektörünün Gelişimi

Yukarıda bahsedilen gelişim gıda sektöründe de yaşanmıştır. Eskiden akşam yemeği saatleri aile fertlerinin evde bir arada masaya oturmak zorunda olduğu zamanlarken, bugün karnı acıkan canı ne isterse onu yer ilkesi yaygınlaşmaktadır. Öte yandan insanların gıda tüketiminde göreli tutucu olması, aynı lezzeti ve kaliteyi araması, gıda sektöründe de gıda bayilikleri konusunu ihtiyaç haline getirmiştir. Gıda sektöründe belli bir büyüklüğe gelen ve müşteri portföyü oluşturan firmaların çoğu bayilik veren firma konumuna gelmektedir. Böylece sektör daha da büyüyerek gelişmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.