Kültür Mantarı Yetiştiriciliğinin Mali Yönü

Ülkemizde de son yıllarda büyük popülerlik kazanan kültür mantarı yetiştiriciliği kendi işini kurmak ve büyütmek isteyenler için oldukça keyifli ve kazançlı bir iş alanı. Doğal besinlerin piyasada yetersiz bulunmasına bağlı olarak, bizzat yetiştiricilerden meyve, sebze almak isteyenlerin odağa alındığı bu pazara giriş yapmak için ise gerçekten çok büyük maliyetlere katlanmanıza gerek kalmıyor. Alanında uzman çok sayıda biyolog ve orman mühendisinin sıkça seminerlerde de tanıttığı kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti düşük olan bir sektör ve kazancı da bu düşük maliyete kıyasla bir hayli yüksek. Yani işin aslı küçük bir yatırım ile kısa sürede iyi gelirler elde edilebilecek bir iş alanı.

Kültür mantarı yetiştiriciliği için gerekli olan iklim, ortam ve hijyen şartlarını sağladığınızda çok kısa sürede ürün alırsınız ve aldığınız ürünleri hasat ettikten sonra aynı yatırımla tekrar yetiştiricilik yaparsınız. Bu kapsamda kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti ile ilgili tek harcamanız yetiştiricilik ortamını yaratmak için gereken ekipman olacaktır.

Genel değerlendirmelere göre mantarların yetişeceği ranzalara 2.000 TL, ortamın iklim şartını belirleyecek klima için 1.000 TL, aspiratör için 300 TL, nemlendirici cihaza 500 TL, kompost paketlerinin 300 tanesi için 1.500 TL, torbaların nakliyesi için 300 TL ve ilaçlamalar için de 200 TL civarında bir harcama yaparak yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz. 25 metrekare kadar bir alan bu harcamalarla alınan ekipmanla başlangıç için iyi bir yetiştiricilik ortamına dönüşecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.